איתי דרור

עריכה לשונית - איתי דרור

תחומים
טקסטים אקדמיים | טקסטים ספרותיים | טקסטים שיווקיים | כללית

תחומים נוספים
עריכה באנגלית, טקסטים עיוניים חוץ אוניברסיטאיים, מאמרים, בלוגים, כתיבת ביוגרפיות, סופר צללים, כתיבת טורים, כתיבת נאומים, כתיבת ביקורות על ספרות וקולנוע, קופי

השכלה רלוונטית

BA בפילוסופיה ומדע המדינה, לימודי תעודה בעריכה לשונית, לימודי תסריטאות, קורס כתיבה יוצרת בבית אריאלה בהנחיית יורם קניוק וחיים באר, קורס כתבים ועורכים של קבוצת ידיעות אחרונות.

לימודי קופירייטינג בבצפר.

ניסיון

שבע שנים עורך לשוני עצמאי עבור הוצאות ספרים שונות, חמש שנים עורך לשוני של ג'וינט ישראל, שבע שנים עורך עיתונות על כל פניה: עיתון יומי, מקומון ומגזין. 
ב-2010 פרסמתי קובץ סיפורים בשם "כוכבים מעל ג'נין" בהוצאת כרמל שזכה לתשבחות המבקרים.

הייחוד שלי כעורך בכלל וכעורך לשוני בפרט הוא שעבדתי בכל תחומי המדיה: עיתונות, אקדמיה, ספרות וספרות עיון.
הניסיון הזה העשיר אותי ומאפשר לי מרחב פעולה רחב יותר כעורך שלא רק מתקן לשונית, אלא יוצר סגנון קוהרנטי שמתאים לטקסט.

הורדה – איתי דרור-קורות חיים

 

פרטי התקשרות
טופס יצירת קשר

 

קצת עלי ומה אני מציע

צברתי ניסיון רב בעריכה במשך השנים ומסקנתי היא שהתכונה הכי חשובה בארגז הכלים של עורך לשוני היא ורסטיליות, היות קשוב לכותב ולא לכפות עליו את שפתו על לקוחותיו. 

המלצות

טוביה מנדלסון, עורך אשל, אגף הפרסומים של ג'וינט ישראל
אמיר שוורץ, לשעבר עורך ראשי מוטו תקשורת
אילנה שמיר, לשעבר עורכת הוצאת מאגנס

עריכת טקסט לדוגמה

לפני עריכה

כשישה עשר חיילי מק"ם (מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות) יכולים לראות עצמם גאים כאשר סיימו קורס בטבחות בתאריך השניים עשר לאפריל מטעם בית הספר הגבוה לבישול "דן גורמה".

מפקדת הקורס, סגן טל קימחי, אשר הייתה עם החיילים כמעט מתחילתו כתשעה חודשים מספרת על התרשמותה מהחיילים בקורס הנ"ל כשאמרה: "ישנם חיילים שעברו תהליך כלומר מדובר בחיילים שלא סיימו לימודים בבית הספר, הם הגיעו לקורס לקראת סוף השירות שלהם כאשר גם הבנות הגיעו בשנתם האחרונה לשירות. לחיילים זאת הייתה פעם ראשונה שהצליחו לעמוד בכללים של מסגרת. כולם הגיעו מרקע סוציו אקונומי קשה כשלרוב הם גם המפרנסים היחידים בבית. בקורס הם ויתרו על אישור עבודה כאשר זאת הקרבה אדירה מצידם" כך אמרה. טל המשיכה כאשר סיפרה: "הקורס הוא נטו צ'ופר ונטו בחירה לחיילים כי מי שנמצא וסיים את הקורס, עשה זאת מתוך מחייבות. טל אמרה כי היא ראתה אצל החיילים תהליך של התבגרות כאשר הם ישבו לפעמים גם 5 שעות ביום כדי לעבור מבחן כצריך לזכור שלרובם אין תעודות בגרות מלאה, הרי מדובר במהפך של ממש". המפקדת המשיכה לספר: "החיילים עשו הכול כדי להצליח. העניין של דחיית סיפוקים באה לידי ביטוי בקורס בעזרת למידת החומר, מה עוד צריך לציין כי גם מקצועות כמו אנגלית, מתמטיקה, מחשבים ועוד נלמדו בקורס, כאשר לא רק מקצועות הבישול".  טל נשאלה האם חיילים הודחו מהקורס כשאמרה: "כארבעה חיילים הודחו במהלך הקורס ביוזמת הסגל כאשר עוד חייל עזב ביוזמתו. החייל אשר עזב ביוזמתו קיבל הצעה להישאר בקבע ועל כך הוא קיבל את ברכת הדרך". עוד נאמר מפיה כי: "ישנם חיילים עם חובות כלכליים אדירים בביתם והם רצו לפרוש אך הקורס לא נתן להם לעשות זאת. המש"קית ת"ש, סמל זיו פלד, עשתה הכול כדי שהחיילים יישארו והם אכן נישארו". "המש"קית דיברה עם הבנקים, השיגה תרומות והכול כדי שחייל כזה או אחר לא יפרוש בגלל בעיות כלכליות". טל נשאלה איך החיילים התמודדו עם היותה מפקדת אישה? "ישנם גבולות ברורים כאשר עד היום לא נחצו הקווים כיוון שהם נאמרו בצורה ברורה לחיילים. לא היו בעיות חריגות בקורס של משמעת כי החיילים שבאו לקורס עשו זאת מתוך בחירה. היא המשיכה להגיד כי החיילים קיבלו תמיכה אין סופית גם כשאמרו "לא יכול יותר", "צריך לעזור למשפחה" כשגם חייל שלא קיבל ציון גבוה ישב עם המפקדות אשר תרגלו עם החיילים כדי שיעמדו במשימה של הצלחה בקורס. החיילים קיבלו חיזוקים על ידי תפיחה על השכם ועידוד אין סופי. לא היו צ'ופרים על ידי חופשות ארוכות כדי שהחיילים לא יפסידו חומר מהקורס". עוד טל אמרה כי: "מדובר בהרבה יותר מתעודת מקצוע בשביל החיילים. הם התחילו משהו וסיימו אותו כשלרובם זאת הייתה הפעם הראשונה שעמדו במשימה כלשהי. הם עברו תהליך של בגרות כשהתחייבו למשהו ארוך ועמדו בזה בכבוד ובהצלחה" אמרה בסיפוק ובחיוך.

רב"ט פלורית וסמ"ר סוויסה ופליקס מור הם שני חיילים אשר סיימו את הקורס בהצלחה כאשר שניהם סיפרו את חוויותיהם בעבר מתחילת הקורס כשעכשיו הם בוגרי הקורס. פלוריט סיפרה כי הייתה פקידת רס"ר מטבח ורצתה להתקדם. כאשר הציעו לה כצ'ופר את קורס הטבחות, בלי לחשוב פעמיים היא הלכה על זה. היא נשאלה מה תרם לה הקורס כשאמרה: "כיום אני מיומנת במקצוע כאשר אני מסוגלת להעמיד ארוחות גורמה, ויש לי גם בקונדיטוריה. "צריך לזכור כי מדובר בחיילים מרקע כלכלי לא קל כשכולנו רצינו לסיים כדי לרכוש מקצוע כאשר בשבילי הוא מקצוע לחיים. היינו בקורס ביחד כמעט כשנה כשיצאנו רק חמשושים, מה עוד, למדתי להכיר כל מיני סוגים של אנשים כשלכל אחד יש את האופי המיוחד שלו, עם הבעיות שלו כשכמובן כל אחד מהקורס הוא כמו אח שלי. פליקס מור אשר גם סיים את הקורס הוסיף כשאמר: "הקורס נתן בטחון במטבח כשכיום יש לי יותר דחיפה. הוא נשאל מה זאת אומרת דחיפה כשאמר :"אנחנו מקבלים תעודת מקצוע אזרחית ממשרד התמ"ת (תעשייה, מסחר ותעסוקה) כאשר מדובר בתעודה שתפתח דלתות להמשך הדרך כשבעתיד אני אראה את עצמי כשף. פליקס משתחרר בעוד כשבוע וחצי כלומר אחרי הקורס רוב החיילים ישתחררו מהצבא. פליקס רואה את עצמו ממשיך לעבוד במקצוע כמתלמד במסעדות אבל זה ימשיך בטיול הגדול של אחרי הצבא עם נגיעה גדולה באוכל כשהוא רואה את עצמו לומד להכין אוכל אסייאתי וסיני כלומר הנסיעה מבחינתו היא חלק מלימוד ולא רק כטיול רוגע במזרח. פלוריט סיפרה כי אחרי השחרור היא תתחתן עם הארוס שלה כשלשניהם יש את השאיפה להקים מסעדה. היא אמרה: "אנחנו חולמים הכי גבוה שאפשר כדי להגיע למטרה. אני רוצה לפתוח מסעדת בשרים וכמובן שהיא תהיה מסעדת גורמה יוקרתית. אומנם אנחנו לא נעשה את זה בחפזון אלא רק אחרי העבודה המיוחדת כאשר אחרי זה נתחתן ואז נקים מסעדה וכמובן משפחה". כששניהם נשאלו איך עבר עליהם הקורס הם אמרו כי זאת הייתה חווייה לא קלה כי נאלצו ללמוד ולעבוד קשה במהלך כל הקורס אך גם מידי פעם היתה השתחררות כשהם עשו מעשי שובבות כמו מלחמות מיים בינם לבין עצמם. שניהם נשאלו אם הם עברו פציעות כשפליקס אמר: "אנחנו מתעסקים עם סכינים אז כמובן שהיו פציעות קלות. אני נחתכתי באצבע כי לא שמתי לב אבל כמובן שהמשכתי כי הכול יעבור עד החתונה". עם כבר עסקינן בחתונות אי אפשר היה שלא לשאול את הארוס של פלוריט, מור אבו, מה דעתו לגבי המסעדה העתידית כשאמר: "אנחנו רוצים להקים מסעדה כי מדובר בחלום של פלוריט ובגלל אהבי הגדולה כלפיה אני מוכן להיות שותף לחלום שלה כשכמובן נקים גם משפחה". כשהוא נשאל האם חל שיפור באיכות בישוליה אז הוא אמר: "פלוריט תמיד ידעה לבשל אבל כיום היא יודעת להכין אוכל טעים להרבה מאוד אנשים כשזה דבר לא קל. היא מבשלת בשביל כל הבית שלי, להורים שלי לאחים שלי כשכמובן היא המנהלת העיקרית בכל מה שקשור לאוכל.

את מצטיין הקורס סיים רב"ט אביב פרידל אשר נראה מחויך ומאושר מעצם האירוע.

 

וזה הטקסט הערוך על ידי

המסדר ערוך ומוכן לפקודתך, השף!

חיילי מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות שסיימו בחודש שעבר (בהנחה שמדובר ב-2011) קורס טבחות מטעם בית הספר הגבוה לבישול דן גורמה למדו הרבה יותר מלבשל * סגן טל קמחי, מפקדת הקורס: " לחיילים זאת הייתה פעם ראשונה שהצליחו לעמוד בכללים של מסגרת"

ל-16 (לברר: כמה חיילים מונה המרכז? האם כל חייליו השתתפו בקורס?) חיילי מרכז קידום אוכלוסיות מיוחדות (מק"ם) יש סיבה לגאווה: ב-12 באפריל (2011?) הם סיימו בהצלחה קורס טבחות מטעם בית הספר הגבוה לבישול דן גורמה. אך ההצלחה האמתית, לדברי סגן טל קמחי, מפקדת הקורס, היא בהשלכות של הקורס על עתיד החיילים ובמה שלמדו בדרך: מחויבות, משמעת פנימית ויכולת להתמודד עם קשיים.

קמחי, אשר ליוותה את החיילים במשך כתשעה חודשים, כמעט מתחילתו (כמה זמן נמשך הקורס? שאלה מהותית לכתבה!!!), מספרת: "כולם הגיעו מרקע סוציו-אקונומי קשה ולרוב הם גם המפרנסים היחידים בבית. ישנם חיילים עם חובות כלכליים אדירים בבית שרצו לפרוש, אך הקורס לא נתן להם לעשות זאת. מש"קית הת"ש של הקורס, סמלת זיו פלד, עשתה הכול כדי שהחיילים יישארו: דיברה עם בנקים, השיגה תרומות (לברר: ממתי הצבא נזקק לתרומות מהבנקים? אולי הלוואות? לא ברור)– והכול כדי שחייל זה או אחר לא יפרוש בגלל בעיות כלכליות. בזמן הקורס החיילים ויתרו על אישור עבודה – הקרבה אדירה מצדם".

 

תהליך של התבגרות

אבל מהחיילים נדרש הרבה יותר מאשר להתנתק מהמסגרת המשפחתית ומחובותיהם כמפרנסים – היה עליהם להסתגל לקורס תובעני מבחינה לימודית, שכלל לא רק את מקצועות הבישול אלא גם אנגלית, מתמטיקה ומחשבים; מסגרת קשוחה שלא נתנו בה חופשות צ'ופר, כדי שהחיילים לא יפסידו חומר.

קמחי: "לחיילים הייתה זאת פעם ראשונה שהצליחו לעמוד בכללים של מסגרת. הקורס הוא נטו צ'ופר ונטו בחירה שלהם: מי שהשתתף בו וסיים אותו עשה זאת מתוך מחויבות. מדובר בהרבה יותר מתעודה מקצועית בשביל החיילים – הם התחילו משהו וסיימו אותו, ולרובם הייתה זאת הפעם הראשונה שעמדו במשימה כלשהי. הם עברו תהליך של התבגרות כשהתחייבו למשימה ארוכת טווח ועמדו בה בכבוד ובהצלחה".

לדברי קמחי, עוד גורם להצלחתם בקורס הייתה התמיכה הגדולה שקיבלו מאנשי הסגל לכל אורכו, ולא רק ברגעי משבר, כאשר באו ואמרו, "אני לא יכול יותר" ו"אני צריך לעזור למשפחה".

למשל, כשחייל התקשה בלימודים, ישבו מפקדות הקורס ולמדו אתו עד אשר הבין את החומר, כך שיצליח לסיים את הקורס. לפעמים למדו החיילים חמש שעות ביום כדי להתכונן למבחן. יכולתם להתחייב באה לידי ביטוי בלימוד האינטנסיבי של החומר. "מאחר שלרובם אין תעודת בגרות מלאה, הרי שמדובר במהפך של ממש", היא מציינת.

היו חיילים שהודחו מהקורס?

"ארבעה חיילים הודחו במהלך הקורס על ידי הסגל ועוד חייל עזב ביוזמתו. לחייל אשר עזב מרצונו הוצע להישאר בקבע. נתנו לו את ברכת הדרך".

איך החיילים התמודדו עם היותך מפקדת אישה?

"ישנם גבולות ברורים שלא נחצו עד היום, כיוון שהם הוסברו לחיילים בצורה ברורה. לא היו בעיות משמעת חריגות במהלך הקורס, כי החיילים שהשתתפו בו עשו זאת מבחירה".

 

שני חברים יצאו לדרך

רב"ט פלורית (לברר: השם נכון? אולי פלורה?) סוויסה וסמ"ר פליקס מור הם שני חיילים אשר סיימו את הקורס בהצלחה. לדברי סוויסה, לפני הקורס הייתה פקידת רס"ר מטבח ורצתה להתקדם. כאשר הציעו לה צ'ופר, להשתתף בקורס טבחות, הסכימה בלי לחשוב פעמיים.

איך עבר עליכם הקורס?

סוויסה ומור: "זו הייתה זו חוויה לא קלה, כיוון שנאלצנו ללמוד ולעבוד קשה כל עוד זה נמשך. מדי פעם היינו משתחררים ועושים מלחמות מים אחד עם השני".

מה הוא תרם לכם?

סוויסה: "כיום אני מיומנת מבחינה מקצועית ומסוגלת לבשל ארוחות גורמה. ויש לי גם בקונדיטוריה (לברר: יש לה קונדיטוריה או שהיא למדה גם להיות קונדיטורית?). צריך לזכור שמדובר בחיילים מרקע כלכלי לא קל, וכולנו רצינו לסיים את הקורס בהצלחה כדי לרכוש מקצוע. מבחינתי, מדובר במקצוע לחיים. היינו בקורס ביחד כמעט כשנה ויצאנו הביתה רק חמשושים. מה עוד? למדתי להכיר כל מיני סוגים של אנשים, כל אחד והאופי המיוחד שלו, על בעיותיו. ובכל זאת, אני מרגישה שכל אחד שהשתתף בקורס הוא כמו אח שלי".

מור: "הקורס חיזק את הביטחון שלי כטבח, וכיום יש לי יותר מוטיבציה".

באיזה מובן?

מור: "קיבלנו תעודת מקצוע אזרחית ממשרד התמ"ת (תעשייה, מסחר ותעסוקה), אשר יכולה לפתוח דלתות להמשך הדרך. בעתיד אני רואה את עצמי כשף".

מישהו מכם נפצע במהלך הקורס?

מור: "בישלנו בסכינים, אז ברור שהיו פציעות קלות. אני עצמי נחתכתי באצבע, כי לא שמתי לב, אבל המשכתי כרגיל, כמובן. הכול יעבור עד החתונה".

מור ישתחרר מהצבא בעוד כשבוע וחצי, כלומר אחרי הקורס, בדומה לרוב החיילים שהשתתפו בו. לדבריו, ימשיך לעבוד במקצוע כמתלמד במסעדות. אבל גם כשייסע לטיול הגדול של אחרי הצבא, יוסיף להתעדכן בתחום הבישול וילמד לבשל אוכל אסייתי בכלל וסיני בפרט. כלומר, הנסיעה תהיה מבחינתו חלק מהתפתחותו כטבח ולא רק טיול שלו במזרח.

מה התכניות שלךְ לאחרי השחרור?

סוויסה: "החלום הגדול שלי אחרי השחרור הוא להתחתן עם הארוס שלי, ששותף לרצון שלי להקים מסעדה, ולהקים עמו גם משפחה. מדובר במסעדת בשרים שתהיה כמובן מסעדת גורמה יוקרתית. אבל לא נעשה זאת בחיפזון, אלא רק אחרי העבודה המיוחדת (לברר: מהי העבודה המיוחדת?)".

מור אבו (לברר: השם נכון?), הארוס של פלורית – מה דעתך על הרצון שלה להקים מסעדה?

אבו: "מדובר בחלום של פלורית, ובשל האהבה הגדולה שאני רוחש לה, אני מוכן להיות שותף לו. וכמובן, גם נקים משפחה".

מאז הקורס חל שיפור באיכות הבישולים של ארוסתך?

"פלורית ידעה מאז ומעולם לבשל, אבל כיום היא יודעת להכין אוכל טעים להרבה מאוד אנשים, וזה כבר דבר לא קל. היא מבשלת בשביל כל המשפחה שלי, הוריי ואחיי, ומטבע הדברים היא המנהלת הראשית בכל האמור במטבח".

 

ליד: רב"ט יפעת סוויסה, אחת המשתתפות: "כיום אני מסוגלת לבשל ארוחות גורמה"

ליד: סמ"ר פליקס מור, אחד המשתתפים: "בעתיד אני רואה את עצמי כשף"

 

יצירת קשר ישיר

שם *

דואר אלקטרוני *

טלפון

נושא

הודעה

 

השאר תגובה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות